Last 15 posts from DansE MacabrE

Warhammer FRP, kampania ‘Cienie pod Oldenlitz’, relacja z drugiej sesji – ‘Ślepa furia…’. Sigmarzeit-Vorgeheim AS2502, Oldenlitz k. Salzenmund, Nordland

Posted on May 22nd, 2017 under , , , , , , . Posted by

Sonnstill AS2552, Glaubenniedrich k. Grunburga, Reikland.

Do rąk własnych R.S., MPKC.

Czcigodny!

Wasza Dostojność raczy wybaczyć… Ledwo trzymam pióro w zdrętwiałych ze zmęczenia palcach. R. leży ranna w komnacie pod opieką szpitalników, gorączkuje i majaczy… Na własne życzenie zostaliśmy zaatakowani przez Demona spod Oldenlitz, a Prezbiterowie Sigmara ocalili nas od zguby. Gdyby wasza Czcigodność mógł zobaczyć Duchownych Młotodzierżcy przyodzianych w Pancerz Wiary! Cóż to był za widok! Odziani w światłość i ogień odparli atak Demona i osłonili nasz odwrót…

Na początku miesiąca Sigmarzeit w gospodzie “U Kata” Rufus Huber oraz Ingwar Egonsson i Domen Prevc oczekiwali na spotkanie z Dieterem Haxtem wasalem możnych panów Nikse z Salzenmund, który z polecenia swych mocodawców miał skontaktować się z Trollobójcami z Oldenlintz. Zadanie jakie Dieter Haxt miał zlecić awanturnikom pozostanie jednak tajemnicą, bowiem posłaniec został zabity – zastrzelony skrytobójczo z kuszy przed gospodą “U Kata”.

Podejrzenie padło od razu na Rufusa Hubera, który kilka dni wcześniej nabył na targu ciężką kuszę i sajdak bełtów z którymi dumnie obnosił się po mieście, wzbudzając zrazu podziw panien, z którego zresztą nader skwapliwie korzystał w karczemnych pokojach. Podobnie było owego dnia. Znudzony czekaniem pozostawił swych kamratów w sali jadalnej i kosztem 10 srebrnych szylingów oddawał się cielesnym uciechą z karczemną ladacznicą. W tym czasie skrytobójca wystrzelił z jego kuszy bełt, których bez uchyby dosięgnął serca Dietera Haxta zabijając posłańca na miejscu.

Nie udało nam się ustalić tożsamości skrytobójcy, istota kryła się za potężnymi zaklęciami maskującymi i zbiegła z miasta tuż po wykonaniu zlecenia.

Awanturnicy cieszący się dużym zaufaniem miejskich patrycjuszy nie zostali aresztowani, dano wiarę ich zapewnieniom o niewinności i pozwolono im ruszyć tropem skrytobójcy, który jak zarzekał się Rufus Huber był świeży i dobrze widoczny. Jednak Rufus Huber dał się zaślepić i omamić, Demon spod Oldenlitz odmienił jego płyn oczny i sprawił że widział on to co Demon chciał by widział. Bowiem śladem skrytobójcy podążała jeszcze jedna osoba, kobieta, mag i szpieg na usługach Imperatora – ta o której Wasza Dostojność raczył wspomnieć w ostatnim liście – i to jej tropem podążali nieświadomi awanturnicy. 

Zdeterminowani osaczyli i w biały dzień, na oczach gości bez dania racji zaatakowali kobietę w zajeździe na gościńcu do Salzenmund. I choć kobieta dzielnie odparła atak Rufusa Hubera oraz Domena Prevca to Ingwar Egonsson zdradzieckim strzałem z kuszy – tej samej którą powalony został Dieter Haxt – pozbawił życia szpiega Imperatora.

R. zwróciła uwagę na fakt, iż umysły w/w musiały zostać omamione działaniem Demona, bowiem Domen Prevc posiadał przy sobie sygnet i list uwierzytelniający który skradł zabitemu Dieterowie Haxtowi. Dzięki tym utensyliom mógł rozkazywać obecnym w w/w zajeździe strażnikom dróg. Nie zrobił tego jednak, lecz razem z towarzyszem zbrojnie uderzył na kobietę.

I tu zakończył się pościg prowadzony za tajemniczym skrytobójcą. Awanturnicy zostali aresztowani przez strażników dróg i przewiezieni do Salzenmund, gdzie spędzili miesiąc w ratuszowych lochach. Udało nam się ustalić także, bo zaklęcia którymi obłożone został ratusz nie pozwoliły na infiltrację, że Rufus Huber oraz Ingwar Egonsson i Domen Prevc poddani zostali torturom, jednak na mękach nie zdradzili tajemnic kultu Demona spod Oldenlitz. Ustaliliśmy także, że nieprawdą są zapisy w rocznikach Salzenmund, bowiem nieszczęśnikami, którzy zostali spaleni na stosie nie byli Rufus Huber oraz Ingwar Egonsson i Domen Prevc. Kulstyści zostali uwolnieni z lochów przez swych kamratów, a ich miejsce zajęli schwyceni przez heretyków i otumanieni narkotykami żebracy i ulicznicy z Salzenmund.

Po powrocie do Oldenlitz awanturnicy zostali zaprowadzeni do świątyni Demona… Pomimo ostrzeżeń Prezbiterów Sigmara R. próbowała pokonać barierę otaczającą świątynię Demona spod Oldenlitz. Zrazu wydawało się, że R. odniosła sukces, bowiem zasłona rozdarła się na dwoje i zobaczyliśmy awanturników, których rany zadane przez śledczych z Salzenmund zagoiły się na naszych oczach. Ale wtedy Demon spod Oldenlitz zobaczył także nas. Wściekły atak niechybnie zniszczyłby nasze dusze gdyby nie Pancerz Wiary którym otoczyli nas Kapłani Młotodzierżcy. Osłaniani przez Duchownych Sigmara powróciliśmy do klasztoru Glaubenniedrich.

O dalszych ustaleniach poinformuję w kolejnym liście. Wasza Czcigodność pozwoli mi zakończyć w tym miejscu i udać się na odpoczynek.

…i modlitwę.

Pozdrawiam,
X.
***

Nie samymi figurkami człowiek żyje. Po niemal dekadzie przerwy wraz ze znajomymi postanowiliśmy wrócić do gry Warhammer FRP i co kilka tygodni szanowne państwo-draństwo będzie miało przyjemność (mniejszą lub większą) zapoznać się na łamach DansE MacabrE z fabularyzowanymi relacjami z sesji.

Zachęcam także do POLUBIENIA gry Warheim FS na FB,
dołączenia do BLOGOSFERY oraz komentowania wpisów!
Zapraszam także na forum AZYLIUM, które skupia graczy
Mordheim i Warheim FS.

Zebrane z tygodnia #323/Chosen from the week #323

Posted on May 20th, 2017 under . Posted by

Witam szanowne państwo-draństwo na Danse Macabre i zapraszam do lektury oraz komentowania kolejnego wydania Zebranych z tygodnia, cyklu który na blogu ukazuje się od #323 tygodni.

Znajdziecie tutaj galerie, nowości, poradniki oraz recenzje, podsumowania i ciekawostki związane głównie z uniwersum Warhammer Fantasy, choć nie tylko…


Zobaczcie także co wydarzyło się
sto dwieście trzysta tygodni temu:

I greet you cordially on the Danse Macabre and invite you to careful reading and bold commenting the next release Chosen from the week, this cycle appears on the blog since #323 weeks.

In Chosen of the week you will find galleries, news, tutorials, reviews, summaries and  facts related mainly to the Warhammer Fantasy universe, but not only…


Look also what happened
one and two and three hundred weeks ago:

Model tygodnia   |   Miniature of the week

Centaur and Wild Elf painted by Sergio Calvo Rubio.

Warhammer Fantasy   |   Warhammer Fantasy

 • Na DansE MacabrE udostępniłem kolejny wpis przybliżający kulisy Imperium za czasów rządów Karla Franza.
 • Matthew na swoim blogu Oldenhammer in Toronto opublikował relację z gry w Mordheim.
 • Ponadto na DansE MacabrE opublikowałem zasady dla kolejnej Postaci DramatuFestus Medyk, Pan Pijawek Nurgla.
 • On DansE MacabrE I shared another entry approximates the backstage of the Empire the reign of Karl Franz. (PL)
 • Matthew on his blog Oldenhammer in Toronto has published a report from Mordheim. (ENG)
 • On my blog DansE MacabrE I published the rules for the next Dramatis PersonaFestus Medyk, Pan Pijawek Nurgla. (PL)

Galerie   |   Galleries

Nowości   |   News

Poradniki   |   Tutorials

 • Joe B na swoim blogu Broken Paintbrush pokazał krok po kroku jak zbudować sceniczną podstawkę przedstawiającą fragment wiejskiego terenu.
 • Z kolei na Massive Voodoo szanowne państwo-draństwo może zobaczyć jak pomalowany został model Dumah, Lord of Bones od Kimera Models.
 • Zaś Rob na swoim blogu The Rob Hawkins Hobby Blog pokazał jak zbudować stół Crystal Caverns do gry Dark Ages.
 • Joe B on his blog Broken Paintbrush showed step by step how to build a scenic stand depicting a fragment of a rural area. (ENG)
 • On the Massive Voodoo blog you can see how the Dumah, Lord of Bones model from Kimera Models was painted. (ENG)
 • Rob on his blog The Rob Hawkins Hobby Blog showed how to build a table of Crystal Caverns to play game Dark Ages. (ENG)

Recenzje   |   Reviews

Podsumowania   |   Summaries

Inne   |   Others

 • Jeśli lubicie orbitalne starcia statków kosmicznych to gervaz na swoim blogu bitewniakowe pogranicza zrecenzował grę Dropfleet Commander od Hawk Wargames.
 • Wpisy opublikowane w ramach #33 edycji Figurkowego Karnawału Blogowego pojawiły się w minionym tygodniu między innymi na blogach Krypta Królów oraz Valador.
 • Ponadto przypominam, że między innymi na DansE MacabrE możecie zapoznać się z wywiadem, przeprowadzonym w ramach akcji Między Młotem a Kowadłem, którego bohaterami są Bird i Nef z Tabletop Bastards.
 • If you like orbital space battles then gervaz on his blog bitewniakowe pogranicza reviewed the game Dropfleet Commander from Hawk Wargames. (PL)
 • Entries published within the #33 edition of Miniature Blog Carnival appeared in the last week, among other things on blogs Krypta Królów and Valador. (PL)
 • I remind you, among other things on the DansE MacabrE, you can read the interview, conducted as part of Between the Hammer and the Anvil, with Bird and Nef from Tabletop Bastards. (PL)
The Borgerding Vampire Hunting Kit.
I to wszystko na dzisiaj.

Jeśli spodobał ci się wpis to udostępnij post oraz kliknij na umieszczone poniżej gwiazdki, kwadraty oraz inne G+1 czy FB lubię to!.


A jeśli znajdziecie w sieci odnośniki do ciekawych galerii, nowości, poradników, recenzji lub ciekawostek albo sami opublikujecie warty uwagi wpis na waszym blogu to piszcie śmiało komentarze pod tym wpisem.
And that’s all for today. 

If you liked this entry share post and leave mark by clicking on the stars, squares and other G+1 or FB like it !.


And if you find the web links to interesting galleries, news, guides, reviews, interesting facts, or they do publish a very interesting one entry on your blog please write boldly comments on this entry.

Zachęcam także do POLUBIENIA gry Warheim FS na FB,
dołączenia do BLOGOSFERY oraz komentowania wpisów!
Zapraszam także na forum AZYLIUM, które skupia graczy
Mordheim i Warheim FS.

Podsumowanie tygodnia #221

Posted on May 20th, 2017 under . Posted by

Zapraszam szanowne państwo-draństwo

do lektury #221 odcinka

Podsumowania Tygodnia

zawierającego linki do wpisów, które zostały opublikowane na blogach zrzeszonych wokół serwisu

Wrota – polska sieć blogów bitewnych.

Podsumowanie przygotował Maniex, który na co dzień prowadzi bloga Maniexite.

Blogerów zainteresowanych dołączeniem do sieci zapraszam do lektury TEGO wpisu.

Zachęcam także do POLUBIENIA gry Warheim FS na FB,
ołączenia do BLOGOSFERY oraz komentowania wpisów!
Zapraszam także na forum AZYLIUM, które skupia graczy
Mordheim i Warheim FS.

InBox: Zrujnowana karczma od SpellCrow | Ruined Inn from SpellCrow

Posted on May 19th, 2017 under , , . Posted by

Zestaw był jedną z nagród ufundowanych przez firmę SpellCrow, którą można było wygrać w turnieju Warheim FS – Ucieczka z Gór Środkowych.

Zapraszam do lektury recenzji Zrujnowanej karczmy wyprodukowanej przez SpellCrow.

Zestaw został zapakowany wraz z innymi nagrodami w woreczek strunowy, wewnątrz którego znalazły się odlane w dwóch elementach ruiny.

Elementy zostały odlane w żywicy, a nadlewki i linie podziału formy nie powinny być trudne do usunięcia.

Zrujnowaną karczmę z powodzeniem można wykorzystać jako samodzielną makietę lub wraz z innymi zestawami od SpellCrow użyć do budowy większego kompleksu.

The miniatures presented below is one of the prizes funded by the company SpellCrow, which will be able to win a tournament Warheim FS – Ucieczka z Gór Środkowych.

I invite you therefore to read reviews model Ruined Inn produced by company SpellCrow.

Set was packed along with the other awards in the string bag, inside there are two cast pieces of Ruined Inn.

Elements were cast in the resin, and the overlays and splitting lines of the mold should not be difficult to remove.

The Ruined inn can be successfully used as a stand-alone model or with other SpellCrow sets to use to build a larger complex.
I to wszystko na dzisiaj.

Jeśli spodobał ci się wpis to udostępnij post oraz kliknij na umieszczone poniżej gwiazdki, kwadraty oraz inne G+1 czy FB lubię to!.

And that’s all for today. 

If you liked this entry share post and leave mark by clicking on the stars, squares and other G+1 or FB like it !.
Zachęcam także do POLUBIENIA gry Warheim FS na FB,
dołączenia do BLOGOSFERY oraz komentowania wpisów!
Zapraszam także na forum AZYLIUM, które skupia graczy
Mordheim i Warheim FS. 

Postać Dramatu – Festus Medyk, Pan Pijawek Nurgla.

Posted on May 18th, 2017 under , , , , , , , . Posted by

Dziś mam dla Was propozycję zasad kolejnej Postaci Dramatu do Warheim FS – szanowne państwo-draństwo oto Festus Medyk, Pan Pijawek Nurgla!

Wszelkie uwagi, komentarze i sugestie mile widziane. Jeżeli dostrzegliście jakieś błędu lub macie pomysł na jakąś modyfikację to piszcie.

Jeśli szanowne państwo-draństwo ma pomysły na kolejnych bohaterów specjalnych do Warheim FS, a wystarczy mi nawet krótki opis zawarty w kilku zdaniach, to piszcie śmiało w komentarzach poniżej.

Zachęcam także do POLUBIENIA gry Warheim FS na FB,

dołączenia do BLOGOSFERY oraz komentowania wpisów!
Zapraszam także na forum AZYLIUM, które skupia graczy
Mordheim i Warheim FS.

Siostry Sigmara/Łowcy czarownic. Rycerze Zakonni, część 4.

Posted on May 16th, 2017 under , , , , , , . Posted by

Dzisiaj mam dla Was zdjęcia trzeciego z trzech Rycerzy Zakonnych do kompanii Sióstr Sigmara do Warheim FS.

Więcej o budowie modeli Rycerzy Zakonnych przeczytacie TUTAJ.

Today I have pictures for you of the third of the three Knights of the Order to the warband  Sister of Sigmar to Warheim FS.

More about building models of the Knights of the Order read HERE.

  
I to wszystko na dzisiaj.

Jeśli spodobał ci się wpis to udostępnij post oraz kliknij na umieszczone poniżej gwiazdki, kwadraty oraz inne G+1 czy FB lubię to!.

And that’s all for today. 

If you liked this entry share post and leave mark by clicking on the stars, squares and other G+1 or FB like it !.

Zachęcam także do POLUBIENIA gry Warheim FS na FB,
dołączenia do BLOGOSFERY oraz komentowania wpisów!
Zapraszam także na forum AZYLIUM, które skupia graczy
Mordheim i Warheim FS.

Imperium, część 52 – Prowincje. Kraina Zgromadzenia, część 5 – Znaczące miejsca.

Posted on May 16th, 2017 under , , , , , . Posted by

Eicheschatte
Stolica Krainy Zgromadzenia na pierwszy rzut oka wygląda bardzo skromnie. Pod dłuższej obserwacji to wrażenie tylko się pogłębia. Siedziba Starszego Krainy Zgromadzenia – co jest tytułem preferowanym przez Niziołki, bowiem Wielki Książę brzmi zbyt napuszenie – Eicheschatten to zbiorowisko krętych uliczek, położone niedaleko brzegu Aver. Domy i dworki z rozległymi ogrodami na tyłach mieszają się swobodnie z kuźniami i innymi budynkami użyteczności publicznej, nad którymi zwykle mieszczą się rodzinne kwatery mieszkalne. Niziołki uwielbiają jasne kolory, więc budynki są zwykle pastelowe i tak jaskrawo ozdobione, że przybysze zaczynają się zastanawiać, czy gospodarze nie mają problemów ze wzrokiem. Wszystkie budynki są wznoszone w skali przystosowanej do potrzeb Niziołków, choć gospody mają specjalne sale przeznaczone dla wyższych gości.
Rezydencja Starszego jest usytuowana w centrum miasta, w pobliżu publicznego parku. Chociaż oficjalnie nosi nazwę pałacu, budynek jest zwykłym, dwupiętrowym domem z drewna, z dachem pokrytym darnią – i jeśli trawa za bardzo odrośnie, czasami pasie się na nim koza. Sala tronowa to prosta, ale wygodna izba, w której Starszy podejmuje swoich oficjalnych gości. Podobno Magnus Pobożny zatrzymał się tu w drodze na wojnę w Kislevie i jak głosi opowieść, wyspał się najwygodniej w całym swoim życiu. Sam Starszy Hisme rzadko tu jednak przebywa. Jest wdowcem i dom wydaje mu się zbyt duży jak na jego potrzeby. Woli mieszkać w swoim gospodarstwie na wsi, gdzie można trochę uczciwie popracować, rozruszać kości i wyjść na świeże powietrze!

Pomimo złudnych pozorów, Eicheschatten to jednak ośrodek władzy, gdzie raz na trzy lata zbiera się Generalne Zgromadzenie. Jest otwarte dla wszystkich Niziołków, bez względu na to, czy żyją w Zgromadzeniu, czy gdzie indziej. Niziołki decydują o kwestiach polityki prowincji, uchwalają niezbędne prawa, wybierają Starszego na następne trzy lata (wybierali Hisme przez ostatnie dziesięć Zgromadzeń, choć teraz Starszy myśli o emeryturze) i dobrze się bawią w towarzystwie starych przyjaciół, wymieniając się przepisami na jabłecznik i różne potrawy.

Generalne Zgromadzenie działa także jako ostatnia instancja sądowa, gdzie wysłuchiwane są sprawy, których nie udało się rozstrzygnąć na poziomie lokalnym. Większość z nich to spory dotyczące praw do ziemi i wody, albo niespłaconych długów. Czasami jednakże przestępstwo jest poważniejsze. Morderstwa, choć niezwykle rzadkie, zdarzają się i tutaj. Chociaż kodeks Imperium przewiduje egzekucję zabójcy przez powieszenie, Niziołki zwykle stosują wieczne wygnanie – pod karą ukamienowania, jeśli wygnaniec kiedykolwiek powróci. Taki wyrok musi zostać potwierdzony przez Generalne Zgromadzenie. Ludzie lub inni przedstawiciele obcych ras, uznani za winnych poważnych zbrodni, są przekazywani władzom Averlandu lub Stirlandu, aby zostali osądzeni według prawa imperialnego.

Gipfel
Ta mała wioska w sercu Zieleniska jest ważnym ośrodkiem uprawy tytoniu w Krainie Zgromadzenia. W osadzie jest tylko kilka budynków, między innymi kuźnia i stragan kowala, publiczne magazyny, mała świątynia Sigmara oraz wszystkich bogów Niziołków, a także domy miejscowych gospodarzy. Karczma Pod Trzema Kółkami z Dymu funkcjonuje jako miejsce spotkań zgromadzenia wiejskiego, otwartego dla wszystkich dorosłych. Właścicielem jest bogaty Niziołek, Dagobert Wrzosowy, który posiada liczne gospodarstwa rozsiane po całym Zielenisku i wydzierżawia je innym. Stary Dag jest uznawany za najbardziej wpływowego Niziołka na południe od Aver. Niewielu ośmiela mu się przeciwstawić.
Gipfel to spokojna wioska, nie licząc późnego lata i wczesnej jesieni, gdy nadchodzi pora żniw. Wówczas przybywają tu liczni kupcy, nawet z Nuln i Kisleva, aby wziąć udział w aukcjach cennego ziela. Goście wypełniają całą gospodę i wszystkie wolne pokoje. Chociaż wieś nie jest jedynym ośrodkiem handlu tytoniem w regionie Zieleniska, jest najbardziej popularnym i tu należy szukać najlepszego ziela.

Gipfel ma także mroczny sekret: wioska i wszyscy, którzy w niej mieszkają lub są od niej zależni, pozostają pod ścisłą kontrolą Dagoberta Wrzosowego, który wrócił z Kisleva po kilkunastu latach poszukiwania przygód i zaczął skrycie nauczać o potędze kultu płodności, o którym dowiedział się w głębi Kisleva. Na początku zyskał jedynie kilku współwyznawców, przyjaciół i sąsiadów, którzy przyłączyli się do niego. Ich rytuały były odprawiane w najgłębszym sekrecie, ale moc nowej wiary wydawała się oczywista, sądząc po obfitych zbiorach, lepszych niż inne w tej okolicy. Wkrótce cały region należał już do Starego Daga, a obszar wokół Gipfel stał się słynny z najlepszego tytoniu w Krainie Zgromadzenia.
Jest jednak cena tego sukcesu. Tajemniczy duch, którego kult sprowadził Dagobert, domagał się żywej ofiary z inteligentnej istoty. Na początku ofiarami były Niziołki, ale potem Dagobert stwierdził, że łatwiej będzie wybierać kogoś spośród kupców i innych gości odwiedzających Gipfel podczas sezonu żniw. Najlepiej kogoś z bardzo daleka, aby jego zniknięcie dało się łatwo wyjaśnić. Stojąc przed całą wioską, dokładnie o północy Dagobert zarzyna ofiarę na polu, pozwalając krwi wsiąkać w ziemię. Potem grzebią ciało pod jednym ze wspólnych magazynów, natomiast rzeczy osobiste ofiary są rozdzielane między wieśniaków. Jak dotąd ten proceder przebiegał bez zakłóceń, a duch – czymkolwiek jest – dobrze nagradzał swych wyznawców.

Las Altern
W pobliżu Eicheschatten, po obu stronach drogi do Heukern rozciąga się Las Altern, zwany także Starą Knieją, pasmo dębów, klonów, brzóz i kasztanowców. To wszystko, co pozostało z lasu, jaki niegdyś pokrywał całą Krainę Zgromadzenia. W czasach przed założeniem Imperium i na długo potem las był znany z tego, że nawiedzały go duchy Dawnych Dziejów – tajemnicze, krwiożercze duchy zapomnianej religii. Nawet teraz Las Altern uważany jest za przeklęte miejsce.

Wielu mieszkańców Zgromadzenia twierdzi, że las jest nawiedziony, a podczas mglistych nocy słychać dobiegające z jego głębi dziwne odgłosy. Ci, którzy wchodzą do lasu, rzadko go opuszczają, albo wracają niespełna rozumu. Niegdyś, jak twierdzą właściciele gospody Pod Roześmianym Królikiem na zachodnim końcu lasu, duża grupa myśliwych w towarzystwie prezbitera Sigmara zapuściła się w knieję, obiecując powrócić z głową bestii, która musiała być przyczyną tych dziwnych wydarzeń. Tydzień później powrócił samotny wierzchowiec, rany i spłoszony. Trzeba go było dobić. Nie było innego śladu po wyprawie łowieckiej.
Nadal jednak trwa ruch wzdłuż starej drogi, która przebiega przez las. Popularny przesąd głosi, że jeśli podróżny będzie trzymał się drogi i przejedzie przez las przed zapadnięciem nocy, będzie bezpieczny. Wędrowcy, których zmierzch zaskoczy w lesie, rozbijają więc obozowiska na trakcie, ale niewielu śpi w taką noc. Z tego względu gospody na obu końcach drogi przyjmują wszystkich podróżujących przez Las Altern. Na wschodnim skraju znajduje się gospoda Pod Czerwonym Jeleniem, należąca do tego samego klanu, który prowadzi gospodę Pod Roześmianym Królikiem. Właściciele obu zajazdów zaprzeczają oskarżeniom o prowadzenie zakładów, komu uda się przejechać przez las.

Sevarapfel
W pobliżu miejsca, gdzie Aver wpływa do Averlandu, znajduje się wioska Sevarapfel, nazwana tak ze względu na słynne sady jabłoni, które rozciągają się na długie kilometry wokół wioski, po obu stronach rzeki. Sevarapfel utrzymuje bliskie związki z Tenneck, najbliższym stirlandzkim miastem, stanowiącym podstawowy rynek zbytu owoców. Oprócz tego czerpie dochody z niewielkiego portu, który obsługuje ruch łodzi rzecznych w Krainie Zgromadzenia.

Spośród wszystkich osad Zgromadzenia, Sevarapfel utrzymuje najczęstsze kontakty z cudzoziemcami, a jego mieszkańcy lubią myśleć o sobie jako o bardziej obytych niż żyjący w głębi kraju kuzyni ze wsi. W odwecie reszta Niziołków szybko okazuje zniecierpliwienie, gdy ktoś z Sevarapfel zadziera nosa. Prawdą jest jednak, że z okolic miasta pochodzi większość podróżujących po Starym Świecie Niziołków. Zapytani o przyczynę tego zjawiska, mieszkańcy Sevarapfel zwykle mrugają porozumiewawczo i powiadają: Z pewnością tamci mieli za dużo wrażeń w naszym mieście!

Sevarapfel jest dobrze znana ze święta zbiorów, oczywiście poświęconego jabłkom. Urządza się je podczas Tygodnia Ciasta, a wśród atrakcji największą popularnością cieszą się różne zawody, takie jak pieczenie placków, konkurs jabłecznikowy, łowienie jabłek ustami, ujeżdżanie świń oraz osławiony całuśnik (jest to podobna do berka zabawa, której efektem bywa wiele dzieci niezbyt podobnych do swoich ojców). Podobnie jak wiele świąt w całym Imperium, także to Sevarapfel nie może obyć się bez uczestników przebranych w niezwykłe kostiumy, którzy w ten sposób wyśmiewają to, co ich przeraża – jak demony, gobliny i zwierzoludzie. Wiele kostiumów przedstawia także ludzi, a każdy kostium okrywa dwa Niziołki – zwykle jeden stoi lub siedzi na ramionach drugiego (powiada się, że podczas tej zabawy również zostaje poczętych wiele dzieci). Niektórzy przebierają się za sławne osoby z krain Dużych Ludzi, szczególnie za osobistości nieprzyjazne Niziołkom. Mieszkańcy Zgromadzenia twierdzą, że to tylko dobra zabawa, choć ośmieszeni ludzie zwykle nie widzą w tym niczego zabawnego.

ciąg dalszy nastąpi…
(a wszystkie wpisy fluffowe opublikowane dotychczas dostępne są w czytelni).
Zachęcam także do POLUBIENIA gry Warheim FS na FB,
dołączenia do BLOGOSFERY oraz komentowania wpisów!
Zapraszam także na forum AZYLIUM, które skupia graczy
Mordheim i Warheim FS.

Między Młotem a Kowadłem… – Bird i Nef z Tabletop Bastards.

Posted on May 15th, 2017 under , . Posted by

Dzień dobry!

Szanowne państwo-draństwo pozwoli, że w imieniu swoim, czyli QC, oraz Maniexa przedstawię wam kolejny wywiad przeprowadzony w ramach cyklu Między Młotem, a Kowadłem!


Listę opublikowanych do tej pory wywiadów znajdziecie TUTAJ.

Założeniem serii jest przeprowadzenie wywiadów z blogerami skupionymi wokół założonego przez FireAnta serwisu Wrota – polska sieć blogów bitewnych.


Bohaterami kolejnego odcinka są Bird i Nef, który od stycznia 2016 roku prowadzą blog Tabletop Bastards.


Kwestionariusz osobowy…

…osoby rozpytywanej.

Wywiad zaczniemy od szybkiego kwestionariusza osobowego:Nim przejdziemy do wywiadu drodzy czytelnicy zechcą włączyć sobie wybrany przez Birda i Nefa film.


Wywiad…

…czyli między młotem a kowadłem.
Czy pamiętasz swoje pierwsze spotkanie z grami bitewnymi? Jak zaczęła się Twoja przygoda z figurkami? W którym to było roku?
Bird: Okolice roku 1996/97 i pierwsza edycja Warzone. Zobaczyłem zdjęcia free marines Capitolu w jakimś numerze Magii i Miecza, potem przeszedłem się do okolicznego sklepu z ludkami i jakoś to poszło. 😉 Rozpisywałem się kiedyś na ten temat na blogu przy okazji XXIX edycji FKB.
Nef: To było coś koło 1996, kiedy z ojcem przypadkiem trafiliśmy do jednego z pierwszych sklepów hobbystycznych i tam naciągnąłem go na dwa ludki do Warzone: Seana Gallaghera z Imperialu i Ragathola z Legionu Ciemności. I wtedy też stanąłem przed pierwszą poważną, życiową decyzją: Którą z tych dwóch frakcji zacząć zbierać. Ostatecznie stanęło na Legionie. A Warzone towarzyszy mi do dziś, żaden inny bitewniak nie był w stanie mi go zastąpić.
Od kiedy prowadzisz bloga i co skłoniło cię do takiej aktywności w sieci?
BirdNiewiele ponad rok czasu. Sam nie wiem co mnie do tego nakłoniło, najbardziej chyba chęć pokazania własnoręcznie pomalowanych modeli, oraz współtworzenia pewnej bardzo specyficznej społeczności dziwolągów. 😉
NefPrawdę mówiąc to nie mój pomysł, tylko Birda. Ja swoje modele do tej pory wrzucałem do galerii na facebooku i to też nie zawsze. To za namową jego i Dziada z Lasu założyliśmy Tabletop Bastards. Nie żałuję. Fajnie jednak móc się pochwalić swoim malowaniem przy innych okazjach niż turnieje.
Dlaczego zdecydowałeś się na taką platformę blogową i co uważasz za jej największą zaletę?
BirdNie miałem zielonego pojęcia o platformach blogowych oraz o tym, jak są skonstruowane. Z dwóch darmowych (blogspot i wordpress) losowo wybraliśmy jedna z nich.
NefWybraliśmy Wordpressa jak jeszcze kompletnie się nie znaliśmy na blogowaniu i prawdę powiedziawszy, coraz częściej na niego narzekamy. Nie wykluczone, że zmienimy platformę blogową.

Jak często sprawdzasz licznik odwiedzin? Czy popularność bloga ma dla ciebie znaczenie, jeśli tak to jak promujesz swój blog w sieci?
BirdNie sprawdzam. Popularność bloga ma dla mnie jakieś tam znaczenie, ale jestem świadomy ograniczonego zasięgu i tego, że blogi figurkowo-modelarskie są odwiedzane przez bardzo wąską grupę podobnych nam entuzjastów. Jeśli chodzi o promocję, to prowadzimy również fanpage na facebooku, a ja dodatkowo instagramowy profil angry_birdman.
NefW ogóle. Żadne z powyższych. Swoją aktywność blogową traktuję czysto rekreacyjnie.
Śledzisz polską blogosferę? Aktywnie komentujesz prace innych twórców, czy ograniczasz się do biernego podglądania?
BirdOwszem, śledzę i komentuję. Ograniczam się jednak do systemów i kategorii które są mi bliskie, także blogi o tematyce np. historycznej to dla mnie obcy temat.
NefNiestety jedynie bierne oglądanie. Natłok różnych zajęć nie pozwala mi na porządne zagłębienie się w polską blogosferę figurkową.
Swojego bloga prowadzisz od ponad roku, jak oceniasz poziom komentarzy publikowanych przez internautów? Jak zmieniało się to na przestrzeni lat?
BirdNie są obraźliwe więc chyba spoko? 😉 A tak na serio to w miarę progresu w malowaniu komentarzy pojawia się więcej i są zdecydowanie przychylne. Jakość zdjęć ma tutaj również duże znaczenie.


Czy jakiś komentarz szczególnie utkwił ci w pamięci?

BirdHeh :) Nie tak dawno temu pomalowałem stone troll’a od GW. Spędziłem nad figurką sporo czasu, a efekt końcowy bardzo mnie zadowolił. Wśród komentarzy aprobujących malowanie, całokształt modeli itp. ktoś napisał “fajna podstawka” i… nic więcej 😀 Do tej pory nie wiem co o tym myśleć. 😉
NefNiestety nie jestem w stanie sobie przypomnieć jakiegoś konkretnego.
Czy masz jakieś ulubione blogi, które regularnie odwiedzasz? Jeśli tak to które?
BirdRegularnie odwiedzam blog Maniexa bo codziennie coś wrzuca, a zazwyczaj są to ciekawe ludki. Poza tym staram się regularnie śledziś posty Koyotha na Shadow Grey i blog naszego serdecznego zioma Dziada z Lasu. Zawsze znajdzie się również coś ciekawego na Gangs of MordheimSobie Maluje, u Hakostwa czy na DansE MacabrE. W tym temacie podsumowania tygodniowe i podziały na kategorie są bardzo pomocne. Nie ukrywam, że śledzę i komentuję głównie posty dotyczące pomalowanych modeli. Raczej nie interesują mnie unboxingi, combosy zasad i bitewne raporty. Zdecydowanie bardziej skupiam się na malowaniu.
NefZdecydowanie jest to Linia Frontu. Cały czas naiwnie wierzę, że się reaktywuje tak jak za dawnych lat.
Jak dużo czasu poświęcasz na hobby? Masz swój warsztat?
BirdZdecydowanie nie tyle ile bym chciał. :( Praca na pełen etat, zaoczna edukacja, życie codzienne oraz drugie (a właściwie pierwsze) hobby jakim jest muzykowanie skutecznie wysysają mój czas. Efekt tego taki, że siedzę po nocach nad ludkami i często niedosypiam. 😛 Na szczęście posiadam osobny, malutki pokoik który jest warsztatem, samotnią i moim małym azylem od codzienności. Bardzo go sobie cenię.
NefWarsztat? O bogowie, co ja bym dał za osobny warsztat! Moim warsztatem jest obecnie skrawek biurka obok komputera. A co do czasu poświęconego na hobby to naprawdę nie ma reguły. Potrafię nie tknąć żadnego ludka długi czas, żeby nagle zamienić się w jednoosobową manufakturę i trzaskać modele taśmowo jeden po drugim.

W twoim warsztacie dominują produkty jednej firmy, czy lubisz eksperymentować i wciąż szukasz nowych rozwiązań?
BirdZdecydowanie dominują produkty firmy GW, ale nie ograniczam się tylko do nich. Jestem otwarty na wszelakie firmy, jedynym warunkiem jest jakość oferowanych produktów. Często staram się również stosować patenty typu DIY. 😉
NefNa chwilę obecną używam niemal tylko i wyłącznie artykułów Cytadelek, ale od dłuższego czasu się przymierzam, żeby się przerzucić na Vallejo.
Jesteś bardziej modelarzem, kolekcjonerem czy graczem?
BirdNa pierwszym miejscu modelarzem-malowaczem. 😉 Następnie kolekcjonerem (a raczej zbieraczem, mam w swoim warsztacie sporo figurkowych śmieciuchów) a na ostatnim miejscu graczem.
NefMyślę, że modelarzem, kolekcjonerem i graczem w podobnym stopniu. Zbieram ludki bo są ładne i podoba mi się setting gry, gram bo fajnie tymi ludkami “czasem się pobawić”, a maluję je bo cenię sobie walory estetyczne w wargamingu.
Skąd czerpiesz inspirację? Czy przygotowujesz sobie materiały poglądowe przed malowaniem lub modelowaniem? A może kierujesz się jedynie swoją wyobraźnią?
BirdDużym źródłem inspiracji są dla mnie starsze kodeksy i White Dwarfy z jasnym, kolorowym malowaniem. Lubię żywe kolory i komiksowa estetykę, co chyba widać na moich figurkach. Nie rozumiem współczesnego, mroczno-ponuro-czaszkowego klimatu bitewniaków. To nie do końca moja estetyka. Doskonałym źródłem inspiracji są również zdjęcia użytkowników Instagrama (polecam, prawdziwa kopalnia pomysłów) oraz tutoriale na youtube.


Jaką figurkę chciałbyś pomalować jeszcze raz?
BirdStare Chaos Dwarfy które niestety sprzedałem prawie 10 lat temu. :(
Jakiej figurki nie chciałbyś pomalować ponownie?
BirdTroll i Krasnolud do planszówki Talizman. Był to koszmar jakich mało! 😛
Ile modeli znajduje się w twojej kolekcji, wyprodukowała je jedna firma czy pochodzą z różnych źródeł? Czym kierujesz się podczas wyboru figurki? Produkty której firmy polecasz?
BirdNie mam pojęcia! Pomalowanych będzie około 150, może 200. Niepomalowane liczyłbym raczej w metrach sześciennych. 😉 W mojej kolekcji dominują produkty Games Workshop, ale mam też sporą kolekcję z 1 i 2 ed. Warzone. Poza tym pełen przekrój: Reaper miniatures, Avatars of War, Maxmini, Spellcrow, Kromlech, Prodos, kilka brzydali z Mantica też się znajdzie. Kieruję się jedna prostą zasadą: jak się podoba i mogę sobie na to pozwolić to biere! 😉 
NefPotężny sentyment mam do starych figurek Target Gamesa odlewanych przez Heartbrakera. Obecnie zbieram głównie modele od Prodos Games, jako że jest swojego rodzaju spadkobiercą spuścizny TG.

Gdzie najczęściej kupujesz modele i akcesoria modelarskie? Masz swój ulubiony sklep internetowy lub portal aukcyjny?
BirdCzęsto kupuję używki na allegro lub za pośrednictwem facebooka. Nowe wydawnictwa zamawiam zdalnie za pośrednictwem zaprzyjaźnionego sklepu. Poza tym pracuję w jednej z rodzimych firm figurkowych i mam tam w czym wybierać. :) 
NefPod tym względem jestem staroświecki. Lubię przejść się do sklepu stacjonarnego, popatrzeć sobie na ekspozycję, zapłacić sprzedawcy i z towarem w łapkach potruchtać sobie do domu. Najczęściej odwiedzam Wargamera na Wilczej, czasem też mi się zdarzy zajrzeć do figurkowego zagłębia na Rydygiera.
Jakie jest twoje ulubione uniwersum/system?
BirdHmm… Mordheim, Necromunda i Gorkamorka. Kolejność dowolna. Lubie nieduże skirmishe które daja spore pole do popisu w temacie konwersji. Poza tym klimat i setting tych trzech gier jest niepowtarzalny i absolutnie wspaniały. Szczególnie Necromundy!
NefChyba nikogo, kto czytał to co do tej pory pisałem, nie zdziwi moja odpowiedź. Zdecydowanie Warzone – Mutant Chronicles. Jestem 100% die-hard fanem tego świata.
Figurka, którą najchętniej dodałbyś do swojej kolekcji, ale którą ciężko zdobyć?
BirdGangi Goliath, Cawdor i Redempcji do Necromundy, oraz prawie wszystko do Gorkamorki.
NefZestaw Blade Maidens, z frakcji Sons of Kronos, wydane do Chronopii przez Target Games w 1998 roku.

W jaką grę chciałbyś zagrać ponownie, ale z różnych powodów nie możesz?
BirdNecromunda. Ciężko znaleźć chętnych z pomalowanymi figurkami do zabawy we wskrzeszanie zapomnianego systemu.
NefW Chronopię, w którą nigdy nie miałem okazji zagrać, aż w końcu system upadł i do dnia dzisiejszego nikt się nie kwapi, by go wskrzesić.
W jaką grę nie chciałbyś zagrać ponownie?
BirdTutaj narażę się wielu purystom, ale jest to WFB. Za dużo jednostek, za dużo zasad, za dużo kostek, za mało dynamiki i jakies to takie nudne mi się wydało. Rozegrałem w swoim życiu całe 2 bitwy i podziękuję.
NefNie ciągnie mnie już do Umbry Turris, która przez ostatnie lata sprawiała wrażenie produktu nieukończonego, a teraz w ogóle nic się z nim nie dzieje.
Jak twoi najbliżsi reagują na hobby?
BirdUważają że zabiera mi ono za dużo czasu i ze pod jego wpływem “dziadzieję” z czym się absolutnie nie zgadzam. Uważam iż jest to pasja zdecydowanie rozwijająca, pobudzająca wyobraźnię, zmuszając do nieszablonowego myślenia. Poza tym malowanie niezwykle mnie wycisza i relaksuje.Wolę taką formę spędzania wolnego czasu od picia piwa przed telewizorem, lub włóczenia się po knajpach.
NefWiększość moich znajomych to też fiugurkowcy albo inne nerdy, więc nie robię za dziwoląga w towarzystwie. :)

No właśnie, czy to jeszcze hobby czy już praca? Możesz opowiedzieć więcej o twojej pracy w MaxMini.eu?
BirdHobby stało się moją pracą i… jest mi z tym super! Zapał do malowania i kolekcjonowania nie zgasł, wręcz przeciwnie. Poza tym zacząłem patrzeć na modele w nieco inny sposób. Większą uwagę zwracam na proporcje, dynamikę modelu oraz na kwestie techniczne. Odkąd jestem świadomy całego procesu produkcyjnego, drogi jaką przebywa model od koncepcji do finalnego produktu, zupełnie inaczej patrze na figurkowy świat. Przestałem się np. denerwować na wieloczęściowe zestawy plastikowych modeli GW (bo wiem już, że w przypadku plastiku inaczej by się nie dało) i coraz bardziej podziwiam ich rzeźbiarzy. Coraz przychylniej patrzę również na modele projektowane w 3D które jest przyszłością tego hobby. Modele rzeźbione ręcznie moim zdaniem nigdy nie dadzą tak dokładnego i precyzyjnego detalu.
Uczestniczysz w wydarzeniach związanych z grami bitewnym? Turnieje, konwenty? Jeśli tak, to jakie wydarzenie polecasz/wspominasz najlepiej?
BirdNie za bardzo. Tak jak wspominałem wcześniej, skupiam się głównie na malowaniu i zbieraniu. Jak już gram, to w czysto kumpelskim, kameralnym gronie. Nie lubię turniejów i ich “pospinanej” atmosfery. Poza tym jestem zwolennikiem fluffowych, klimatycznych rozpisek a te na turniejach rzadko kiedy się sprawdzają. 😉
NefNie tylko uczestniczę, ale i też organizuję. Od paru rad działam w programie Prodos Crusaders i opiekuje się warszawską sceną turniejową WZR.
Jakie masz plany modelarskie na najbliższą przyszłość?
BirdArmia (a raczej armijka) gretchinów do wh40k, oraz nieco zmutowana banda orków do Necromundy/Shadow War: Armageddon. Co do tego drugiego projektu to nie zdradzę nic więcej, ale będzie nietypowo. :)
NefTu nie ma co planować. Tu trzeba zwyczajnie zakasać rękawy i się brać za malowanie.

Gdzie widzisz siebie hobbystycznie za 5 lat?
BirdWidzę jak na przestrzeni ostatniego roku poprawił mi się skill malowania, planuje również w końcu zainwestować w aerograf. Mam nadzieję zatem że będę robił to samo tylko dużo, dużo lepiej. Chcę się rozwijać jako malarz.
NefWow. Serio? To pytanie zabrzmiało tak kołczersko, że bardziej się chyba nie da. A czy koniecznie muszę mieć jakieś konkretne plany? Muszę się gdzieś widzieć za 5 lat? Czy proste czerpanie radochy ze swojego hobby to za mało.
Gdybyś miał taką możliwość – jaką książkę lub film chciałbyś zobaczyć w wydaniu figurkowym?
BirdMroczny skirmish w świecie Cthulhu to by było to! Nie pogardziłbym również figurkowym Mad Maxem… ale Gorkamorka już w sumie powstała :) Szczerze mówiąc nie do końca “czuję” przenoszenie filmu w świat bitewniaków. Wolę tworzenie własnych bohaterów, konwersji, schematów kolorystycznych itp. Filmy czy komiksy najczęściej z góry narzucają pewien schemat.
NefPewnie nie będę oryginalny, ale sądzę, że z lore Wiedźmina dałoby się zrobić fajnego bitewniaka. Ewentualnie Kawaleria Kosmosu (Starship Troopers), ale trochę mało frakcji by było do wyboru.
Gdybyś mógł zadać pytanie bohaterowi następnego wywiadu, to o co byś zapytał?
BirdGdybyś miał zacząć zbierać/grać w kolejny system (istniejący lub już nie, koszta nie grają roli, masz wszystko za darmo i samo się maluje) to co by to było.

I który z wyWrotowców powinien być bohaterem następnego wywiadu?
BirdLuca Lagao z “Gorzej się nie da
A może chcesz napisać jeszcze coś od siebie?
BirdMoją ulubiona frakcją w praktycznie każdej grze są Zielonoskórzy. Dlaczego? Bo są najlepsi. Dziękuję,  pozdrawiam!
NefMowa jest srebrem, a milczenie owiec. Więc ja już zamilknę. Kłaniam się w pas i polecam na przyszłość .
Dziękujemy za wywiad. Życzymy Ci wielu kolejnych sukcesów, udanych projektów i wszystkiego tego czego potrzebujesz!

Zakończenie…

…czyli do następnego razu.

…a szanownemu państwu-draństwu dziękujemy za lekturę.

Jeśli podoba się Wam ten cykl dajcie znać w komentarzach oraz udostępnijcie wpis na portalach społecznościowych.

Ach, zapomniałbym! Który z wyWrotowców zgodnie z życzeniem szanownego państwa-draństwa miałby być bohaterem kolejnego wywiadu?

Zebrane z tygodnia #322/Chosen from the week #322

Posted on May 13th, 2017 under . Posted by

Witam szanowne państwo-draństwo na Danse Macabre i zapraszam do lektury oraz komentowania kolejnego wydania Zebranych z tygodnia, cyklu który na blogu ukazuje się od #322 tygodni.

Znajdziecie tutaj galerie, nowości, poradniki oraz recenzje, podsumowania i ciekawostki związane głównie z uniwersum Warhammer Fantasy, choć nie tylko…


Zobaczcie także co wydarzyło się
sto dwieście trzysta tygodni temu:

I greet you cordially on the Danse Macabre and invite you to careful reading and bold commenting the next release Chosen from the week, this cycle appears on the blog since #322 weeks.

In Chosen of the week you will find galleries, news, tutorials, reviews, summaries and  facts related mainly to the Warhammer Fantasy universe, but not only…


Look also what happened
one and two and three hundred weeks ago:

Model tygodnia   |   Miniature of the week

Strange Love sculpted and painted by Martin Hille.

Warhammer Fantasy   |   Warhammer Fantasy

Galerie   |   Galleries

Nowości   |   News

Poradniki   |   Tutorials

 • Dominig na swoim blogu Kostka Domina pokazał jak zrobić podstawki z pistoletu na klej.
 • Zaś Darq na łamach bloga Makiety do gier pokazał swój sposób na wykonanie prostej kolumny.
 • A Arbal na blogu Coloured Dust opublikował poradnik w którym krok po kroku pokazał kolejne etapy malowania modelu Knight of Outremer, 1300 od FeR.
 • Dominig on his blog Kostka Domina showed how to make a bases with a glue gun. (PL/ENG)
 • Darq on the blog Makiety do gier has shown its way to make a simple column. (PL)
 • Arbal on the blog Colored Dust published a tutorial that step by step showed the painting Knight of Outremer, 1300 from FeR. (PL/ENG)

Recenzje   |   Reviews

 • G Mort na łamach swojego bloga GMorts Chaotica rozpakował pudełko z modelami Akaname do Malifaux.
 • Z kolei na blogu Hammerhood szanowne państwo-draństwo może obejrzeć model Grombrindal – 40-cia White Dwarf 1977-2017 od Games Workshop.
 • A na DansE MacabrE dostępna jest recenzja zestawu Tree stumps od Kromlech.
 • G Mort on his blog GMorts Chaotica unpacked the box with Akaname models to Malifaux. (ENG)
 • On the Hammerhood blog you can see the Grombrindal – 40 Years of White Dwarf 1977-2017 from Games Workshop.
 • On DansE MacabrE there is a review of Tree Stumps from Kromlech. (PL/ENG)

Podsumowania   |   Summaries

 • Maniex przygotował kolejne podsumowanie tygodnia na Wrota – polska sieć blogów bitewnych.
 • Natomiast Volomir na stronie volomir.com udostępnił kolejne wydanie Do not Miss 2017.
 • Ponadto na łamach Blog de Kouzes szanowne państwo-draństwo może obejrzeć podsumowanie konkursu ogłoszonego z okazji 9 rocznicy powstania bloga.

Inne   |   Others

 • Gervaz na łamach swojego bloga bitewniakowe pogranicza opublikował wywiad z Maciejem Drążkiewiczem, współorganizatorem konwentu gier bitewnych Gladius.
 • Natomiast Aleksandra Niedźwiedź na stronie Histmag.org opublikowała artykuł o wojnie kontusza i fraka.
 • Oren na stronie Mythcreants.com zamieścił wpis zatytułowany pięć anachronizmów których potrzebuje fantasy.
 • Gervaz in his blog bitewniakowe pogranicza published  an interview with Maciej Drążkiewicz, co-organizer of the convention of battle games Gladius. (PL)
 • Aleksandra Niedźwiedź on the website Histmag.org has published an article about the war of the robe and tail-coat. (PL)
 • Oren on Mythcreants.com has posted an entry entitled five anachronisms that fantasy needs. (ENG)
I to wszystko na dzisiaj.

Jeśli spodobał ci się wpis to udostępnij post oraz kliknij na umieszczone poniżej gwiazdki, kwadraty oraz inne G+1 czy FB lubię to!.


A jeśli znajdziecie w sieci odnośniki do ciekawych galerii, nowości, poradników, recenzji lub ciekawostek albo sami opublikujecie warty uwagi wpis na waszym blogu to piszcie śmiało komentarze pod tym wpisem.
And that’s all for today. 

If you liked this entry share post and leave mark by clicking on the stars, squares and other G+1 or FB like it !.


And if you find the web links to interesting galleries, news, guides, reviews, interesting facts, or they do publish a very interesting one entry on your blog please write boldly comments on this entry.

Zachęcam także do POLUBIENIA gry Warheim FS na FB,
dołączenia do BLOGOSFERY oraz komentowania wpisów!
Zapraszam także na forum AZYLIUM, które skupia graczy
Mordheim i Warheim FS.

Podsumowanie tygodnia #220

Posted on May 13th, 2017 under . Posted by

Zapraszam szanowne państwo-draństwo

do lektury #220 odcinka

Podsumowania Tygodnia

zawierającego linki do wpisów, które zostały opublikowane na blogach zrzeszonych wokół serwisu

Wrota – polska sieć blogów bitewnych.

Podsumowanie przygotował Maniex, który na co dzień prowadzi bloga Maniexite.

Blogerów zainteresowanych dołączeniem do sieci zapraszam do lektury TEGO wpisu.

Zachęcam także do POLUBIENIA gry Warheim FS na FB,
ołączenia do BLOGOSFERY oraz komentowania wpisów!
Zapraszam także na forum AZYLIUM, które skupia graczy
Mordheim i Warheim FS.

InBoX: Tree stumps – Kromlech

Posted on May 12th, 2017 under , , , , , . Posted by

Piątek, pora więc na kolejną relację z rozpakowania pudełka z zestawem modeli Tree stumps od Kromlech.

Elementy zapakowane zostały w przeźroczysty blister, wewnątrz którego znalazło się jedenaście odlanych w całości pni drzew, a także ulotka z informacjami w kilku językach. Linie podziału formy oraz błony pozostałe po odlewie są łatwe do usunięcia.

Modele pni drzew z powodzeniem można wykorzystać do waloryzacji zarówno podstawek pod figurki jak i makiet czy dioram.

Zestaw Tree stumps był jedną z nagród, które można było wygrać podczas turnieju Warheim FSUcieczka z Gór Środkowych który odbył się 21 stycznia 2017 roku w Katowicach w Innym Wymiarze.

Friday, so it’s time for another relationship with unpacking boxes with a set of models Tree stumps from Kromlech.

The elements were packed into a transparent blister, inside, eleven casts of tree stumps were found, as well as a leaflet with information in several languages. Mold lines and membranes remaining after the cast are easy to remove.

Models of tree stumps can be successfully used for the valorization of both bases and model and dioramas.

Set tree stumps was one of the prizes that can be won during the tournament Warheim FS – Ucieczka z Gór Środkowych which took place on January 21, 2017 in Katowice in the club Inny Wymiar.

I to wszystko na dzisiaj.

Jeśli spodobał ci się wpis to udostępnij post oraz kliknij na umieszczone poniżej gwiazdki, kwadraty oraz inne G+1 czy FB lubię to!.

And that’s all for today. 

If you liked this entry share post and leave mark by clicking on the stars, squares and other G+1 or FB like it !.
Zachęcam także do POLUBIENIA gry Warheim FS na FB,
dołączenia do BLOGOSFERY oraz komentowania wpisów!
Zapraszam także na forum AZYLIUM, które skupia graczy
Mordheim i Warheim FS. 

Postać Dramatu – Vilitch Przeklęty, Mistrz Zamętu.

Posted on May 11th, 2017 under , , , , , . Posted by

Dziś mam dla Was propozycję zasad kolejnej Postaci Dramatu do Warheim FS – szanowne państwo-draństwo oto Vilitcha Przeklętego, Mistrza Zamętu!

Wszelkie uwagi, komentarze i sugestie mile widziane. Jeżeli dostrzegliście jakieś błędu lub macie pomysł na jakąś modyfikację to piszcie.

Jeśli szanowne państwo-draństwo ma pomysły na kolejnych bohaterów specjalnych do Warheim FS, a wystarczy mi nawet krótki opis zawarty w kilku zdaniach, to piszcie śmiało w komentarzach poniżej.

Zachęcam także do POLUBIENIA gry Warheim FS na FB,

dołączenia do BLOGOSFERY oraz komentowania wpisów!
Zapraszam także na forum AZYLIUM, które skupia graczy
Mordheim i Warheim FS.

Siostry Sigmara/Łowcy czarownic. Rycerze Zakonni, część 3.

Posted on May 9th, 2017 under , , , , , , . Posted by

Dzisiaj mam dla Was zdjęcia drugiego z trzech Rycerzy Zakonnych do kompanii Sióstr Sigmara do Warheim FS.

Więcej o budowie modeli Rycerzy Zakonnych przeczytacie TUTAJ.

Today I have pictures for you of the second of the three Knights of the Order to the warband  Sister of Sigmar to Warheim FS.

More about building models of the Knights of the Order read HERE.
 

I to wszystko na dzisiaj.

Jeśli spodobał ci się wpis to udostępnij post oraz kliknij na umieszczone poniżej gwiazdki, kwadraty oraz inne G+1 czy FB lubię to!.

And that’s all for today. 

If you liked this entry share post and leave mark by clicking on the stars, squares and other G+1 or FB like it !.

Zachęcam także do POLUBIENIA gry Warheim FS na FB,
dołączenia do BLOGOSFERY oraz komentowania wpisów!
Zapraszam także na forum AZYLIUM, które skupia graczy
Mordheim i Warheim FS.

Imperium, część 51 – Prowincje. Kraina Zgromadzenia, część 4 – Relacje z sąsiednimi prowincjami, religia.

Posted on May 9th, 2017 under , , , , , . Posted by

Relacje pomiędzy Zgromadzeniem a Averlandem i Stirlandem, pomimo usilnych starań Niziołków, nie należą do serdecznych. Averlandczycy wciąż roszczą sobie pretensje do leżącej w Krainie Zgromadzenia Marchii Averu. Zaś mieszkańcy Stirlandu roszczą sobie prawa do ziem położonych na północ od Averu. Według powtarzanych od wieków opowieści, ludzcy mieszkańcy zostali zmuszeni do opuszczenia ziem przez uzbrojone oddziały Imperatora Ludwiga Grubego, który przekazał teren Niziołkom.

Niziołki postrzegają Sylvanię głównie jako zagrożenie i niebezpieczeństwo, oraz krainę wampirów, którzy przed wiekami niemal rzucili Imperium na kolana.

***

Niziołki czczą bóstwa Imperium, a w szczególności Sigmara, który jest wysławiany jako jeden z ich wielkich obrońców Nie istnieje jednak żaden zapis świadczący o tym, aby Sigmar kiedykolwiek o nich wspomiał, nie mówiąc o ocaleniu ich przed czymkolwiek. Mają także własnych bogów, ale oddają im cześć w sposób znacznie swobodniejszy niż hołd przejawiany przez ludzi, Krasnoludów, a nawet Elfów. Esmeralda to bogini domu i ogniska domowego, na której cześć odbywa się Tydzień Ciasta. Są jednak inni: Merrill, strażnik osad i mąż Esmeraldy; Fineas, patron ziela fajkowego z wiecznie pełnym kapciuchem; Josias Wieśniak, który umie przewidzieć pogodę i potrafi uprawiać rośliny nawet na suchym piasku; a także Hiacynta, bogini płodności i połogu. Są też inni bogowie wyznawani przez niziołki, ale niezbyt jasno opisani i mało znani obcym.

ciąg dalszy nastąpi…
(a wszystkie wpisy fluffowe opublikowane dotychczas dostępne są w czytelni).
Zachęcam także do POLUBIENIA gry Warheim FS na FB,
dołączenia do BLOGOSFERY oraz komentowania wpisów!
Zapraszam także na forum AZYLIUM, które skupia graczy
Mordheim i Warheim FS.

Warheim FS: Najemne Ostrza, aktualizacja.

Posted on May 8th, 2017 under , , , , , . Posted by

Obecnie trwają intensywne prace nad podręcznikiem do Warheim FS, a na warsztacie znajdują się zarówno Postacie Dramatu jak i Najemne Ostrza o których więcej dzisiaj.

Na scribd.com i na dropbox znajduje się plik pdf ze wszystkimi dostępnymi obecnie Najmitami.

Nowe Najemne Ostrza to Łowca czarownic oraz Szpieg, który pojawił się w miejsce Skrytobójcy, a w kilku innych przypadkach pojawiły się drobne zmiany, stąd polecam lekturę zasad waszych ulubionych najmitów.

Natomiast na forum Azylium znajduje się wątek poświęcony Postaciom Dramatu, w którym znajdziecie najnowsze zasady.Zachęcam także do POLUBIENIA gry Warheim FS na FB,
dołączenia do BLOGOSFERY oraz komentowania wpisów!
Zapraszam także na forum AZYLIUM, które skupia graczy
Mordheim i Warheim FS.